Sen niemowląt a diagnoza logopedyczna?

Przed pierwszą wizytą prosimy Rodziców o nagranie filmiku, kiedy dzidziuś śpi. Obserwujemy, jak maluch oddycha, co dzieje się z żuchwą, z wargami, jak wygląda pozycja języka, w jakiej pozycji śpi dziecko. Wsłuchujemy się w dźwięki na nagraniu, dopytujemy o różne aspekty związane ze snem dziecka.

Czasami objawy możliwe do zaobserwowania w czasie snu, związane są z krótkim wędzidełkiem języka. Sen niemowląt to ważny aspekt wczesnej diagnozy logopedycznej. Badania, które przeprowadziłam w ciągu dwóch ostatnich lat, pokazują że część niemowląt z krótkim wędzidełkiem języka spało z otwartymi lub uchylonymi ustami, manifestując niską lub międzydziąsłową pozycję języka. Niektórzy Rodzice w wywiadzie zwracali uwagę na zmiany związane ze snem dziecka, które następowały po zabiegu przecięcia wędzidełka i w trakcie mioterapii (zmiana pozycji warg, języka, coraz rzadsze chrapanie, mniejsze ślinienie się w czasie snu, zmiana pozycji ciała).

W naszym centrum, w diagnozie malucha z krótkim wędzidełkiem języka oceniamy nie tylko wygląd wędzidełka, miejsca jego przyczepów. Przede wszystkim patrzymy na funkcje, na to jak wygląda sen, oddychanie, ssanie, autostymulacja oralna, a u starszych niemowląt przyjmowanie pokarmów na etapie rozszerzania diety (karmienie łyżeczką, przyjmowanie pokarmu stałego, picie z kubka/bidonu). Oceniamy, czy dana funkcja realizowana jest prawidłowo, czy występują kompensacje, czy występują miofunkcjonalne zaburzenia ustno-twarzowe. 

Często następstwa tych nieprawidłowości widzimy w ciele dziecka i wtedy prosimy o konsultacje z fizjoterapeutą i osteopatą.

Na podstawie: M. Machoś, Krótkie wędzidełko języka u noworodków i niemowląt - diagnoza i terapia, Wydawnictwo Googoo 2020.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warto wcześnie, czy moda na wędzidełko?

KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO JĘZYKA - CZY ZAWSZE KONIECZNY JEST ZABIEG?